Promiennik podczerwieni – Twoja alternatywa w ogrzewaniu

Promiennik podczerwieni jest jedną z alternatywnych metod ogrzewania pomieszczeń. Przedstawiany jest jako wygodny, ekologiczny i zdrowy. Czy jednak jest to rozwiązanie ekonomiczne dla naszego portfela? Promiennik podczerwieni zasilany jest prądem, a prąd nie należy do tanich źródeł ciepła.
Poniższy artykuł poświęcony jest krótkiej charakterystyce promiennika podczerwieni.

promirnnik

  • Czym jest promiennik podczerwieni?

Jest to urządzenie elektryczne, które przetwarza energię elektryczną w ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Promiennik podczerwieni jest po prostu pewnego rodzaju grzałką elektryczną, która rozgrzewa się nawet do kilkuset stopni Celsjusza. Promieniowanie podczerwone jest niewidzialne dla oka ludzkiego i stanowi niezwykły nośnik ciepła.

Promiennik podczerwieni wykorzystywany jest jako panele grzewcze, ale także, promienniki wykonywane są w postaci elementów metalowych, ceramicznych, a także w postaci zwykłej żarówki.

  • Budowa promiennika

Promiennik podczerwieni, podobnie jak każdy panel grzewczy, składa się z sześciu podstawowych części: podstawy, elementu grzejnego, sterownika, ekranu odbijającego promieniowanie, hartowanej szyby oraz ramki, która kumuluje wszystko w spójną całość.
Co ciekawe, w zależności od fantazji producenta, na szkle, promiennik podczerwieni może mieć wybrane przez nas zdjęcie albo jakiś pejzaż. Niemal wszystko, co sobie wymyślimy.

  • Kosz zakupu

Promiennik podczerwieni o mocy 500W to zwykle koszt w granicach 600 – 800 złotych. Chociaż pojawiają się egzemplarze, które kosztują nawet i 1500 złotych, ale ich zaawansowanie technologiczne jest ponoć większe.

Czym jest zatem to 500W? Jest to moc, która jest zdolna ogrzać 6m2 powierzchni danego pomieszczenia. Wyposażenie zatem kawalerki, która ma 30m2 w promienniki podczerwieni za 700 złotych, to koszt rzędu 3500 złotych.

  • Wykorzystanie

Promienniki podczerwieni nie są najbardziej popularną metodą ogrzewania domu, czy też mieszkania. Najczęściej używa się ich w większych placówkach i instytucjach. Wykorzystuje je przede wszystkim gastronomia (zwłaszcza w sezonie przy ogrzewaniu ogródków przed lokalami), hotele, schroniska górskie, garaże, hale sportowe, stoiska targowe, sauny, baseny, SPA i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *