Najczęstsze błędy przy układaniu kostki brukowej
Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla nawierzchni w Polsce. Chętnie kładziemy ją nie tylko na parkingach, miejscach publicznych, ale także wokół domu. Oprócz efektów wizualnych, kostka brukowa jest po prostu trwała. Jednak aby dobrze spełniała swoje funkcje należy odpowiednio ją ułożyć. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów przy układaniu kostki brukowej.
- Brak profesjonalnego wykonawcy
Oczywistym jest, że oszczędzamy praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Natomiast w przypadku takich inwestycji jak prace remontowo – budowlane, naprawdę lepiej jest zainwestować w profesjonalną ekipę, niż zajmować się tym samemu bądź zatrudnić kogoś, kto się na tym po prostu nie zna. Nie chodzi wyłącznie o estetykę wykonywanej pracy, chociaż jest ona bardzo ważna, ale także o trwałość i solidność ułożenia kostki brukowej. Z założenia ma nam ona służyć przez kolejne lata, dlatego warto wydać raz, a dobrze. Będzie to z pewnością inwestycja na lata.
Dodatkowym plusem jest fakt, iż profesjonalne ekipy mają najczęściej podpisaną umowę z hurtowniami, które oferują niższe ceny, niż sieci sklepów.
- Brak profesjonalnego sprzętu
Brak profesjonalnego sprzętu do położenia kostki brukowej skutkuje najczęściej złą jakością zarówno pracy jak i wykonania. Dzisiaj, ze względu na dużą ofertę rodzaju kostki brukowej, nawierzchnie, które są z niej wykonane, wyglądają niekiedy jak dzieła sztuki. Z wykorzystaniem różnego formatu czy koloru kostki brukowej możemy stworzyć naprawdę niesamowity efekt. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiednich umiejętności i specjalistycznego sprzętu brukarskiego. Pozwoli on nam na solidne przygotowanie gruntu, prawidłowe ułożenie nawierzchni i wszystkich elementów, które wchodzą w jej skład.
Odpowiedni sprzęt wiąże się z profesjonalną ekipą. Amatorzy mogą być zaopatrzeni w narzędzia o kiepskim stanie technicznym, co oczywiście nie stanowi reguły. Jednak lepiej nie ryzykować i zatrudnić ekipę, która w swoim zaopatrzeniu posiada takie narzędzia jak: listwa brukarska, uchwyty transportowe, podpory do profili i całą resztę niezbędnego sprzętu.
- Nieodpowiednia technika
Jedną z podstawowych zasad przy układaniu kostki brukowej jest zasada mówiąca o zachowaniu co najmniej 3 mm szerokości spoin między jedną, a drugą kostką. Niezastosowanie się do niej może spowodować uszkodzenia krawędzi, ale także odłupywanie się warstwy licowej. Nawierzchnia wykonana z kostki brukowej cały czas pracuje – musi być odporna na warunki pogodowe i obciążenia, jakim jest poddawana. Jeżeli ułożymy ją za daleko od siebie – będzie się osuwać, jeśli zaś ułożymy ją za ciasto – kostki będą na siebie napierać.
- Zła analiza gruntu i zła podbudowa
Analiza gruntu przy rozpoczynaniu prac nad układaniem kostki brukowej jest absolutnym fundamentem. Musimy ustalić rodzaj gruntu i na tej podstawie dopiero przygotować podłoże pod nawierzchnię. Rezygnacja z tych kroków skutkuje obniżoną trwałością kostki brukowej, odbarwianiu się jej i wypiętrzaniu.
Podbudowa jest kolejną kwestią, która zadecyduje o końcowym efekcie. Od niej zależy funkcjonalność, trwałość, a także efekt wizualny nawierzchni. Jeżeli nie zostanie ona odpowiednio wykonana, wkrótce kostka się zapadnie, powstaną koleiny i inne nierówności na nawierzchni.
Dlatego warto jest wydać więcej i zostawić wykonanie kostki brukowej profesjonalnej ekipie, bo w ten sposób będziemy mieli pewność, że jest to inwestycja na lata.