Oprawy sufitowe LED – parametry, możliwości, zastosowanie

Led, a dokładniej dioda elektroluminescencyjna zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Oprawy sufitowe led jakiś czas temu stały się bardzo popularnym elementem oświetleniowym wnętrz. Oprócz tego, że wyglądają bardzo ładnie i estetycznie, spełniają inne cechy zachęcające klientów do ich zakupu.

Na początku jednak powinniśmy się skupić na ich wyglądzie. Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, w których dominuje minimalizm, jak i tych klasycznych i bogato zdobionych. Niesamowicie szeroki asortyment pozwala na dobór idealnego oświetlenia, do każdego typu wnętrza. Możliwy jest wybór dyskretnych opraw sufitowych wpuszczanych lub wyeksponowanych opraw natynkowych. To, który z nich wybierzemy nie zależy tylko od kwestii gustu, ale również od rodzaju instalacji oświetleniowej, dlatego przy wyborze odpowiedniej oprawy LED warto jest zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wykonana jest instalacja. Owe oprawy sufitowe swoje zastosowanie znajdują zarówno w firmach, jak i mieszkaniach, hotelach, biurach, czy nawet klatkach schodowych. Oferowane są w przeróżnych kształtach i kolorach, więc każdy jest w stanie wyhaczyć coś dla siebie.

Odbiegając od kwestii ciekawego designu warto wspomnieć o tym, jak bardzo funkcjonalne jest oświetlenie typu led oraz jak niesamowite właściwości posiada. To, co warto podkreślić to ich trwałość, dzięki której w dużej mierze zastąpiły wcześniej występujące oprawy rastrowe oraz energooszczędność, dzięki której szybko da się odczuć znaczne zminimalizowanie kosztów instalacji oświetleniowej. Ledy odbierają niewielką ilość przodu i energii, a wartość napięcia zasilającego również nie jest duża. Kolejną zaletą zdecydowanie jest wysoka wartość luminacji, czyli natężenia padającego światła.

Parametry diod elektroluminescencyjnych, na które warto zwrócić uwagę wybierając odpowiednie oświetlenie to czas narastania lub opadania, częstotliwość graniczna, długość fali emitowanego światła, maksymalne napięcie wsteczne, maksymalny prąd zasilający, moc wyjściowa, skuteczność świetlna, sprawność kwantowa oraz szerokość widmowa. Ze względu na powyższe parametry istnieją oczywiście różne odmiany ledów. Światła białe że względu na temperaturę odcienia koloru można podzielić na trzy: Cold White LED, czyli jak sama nazwa wskazuje światło białe-zimne, Worm White LED oznaczające światło białe-ciepłe oraz Neutral White LED – światło białe-neutralne. HBLED to diody o wysokiej jasności świecenia, dzięki czemu znajdują zastosowanie np. w latarkach i sygnalizacji drogowej. Dioda o wysokiej mocy to High Power LED, a do jej pracy potrzebne jest chłodzenie i źródło prądowe do zasilania. Diodą IR nazywana jest taka, która emituje promieniowanie podczerwone. Dioda RGB generuje światło w oparciu o trzy podstawowe kolory, mianowicie czerwony, zielony oraz niebieski, a RGBA LED i RGBW LED to rozszerzenia. Jeśli, więc zapoznałeś się z powyższymi informacjami na temat designu, funkcjonalności, parametrów oraz rodzajów led i opartych na ich działaniu oprawach sufitowych wystarczy już tylko dokonać wyboru.

Takie oprawy mogą zamienić pokój dziecka w jego własne królestwo, zamek, bazę, czy dyskotekę. Dzięki nim biuro nie musi być nudne, szare i ponure. Z miłą chęcią będzie się w nim pracować i zapraszać klientów.  Hotel z oprawą led sam będzie zapraszał klientów swoim pięknym, nowoczesnym i oryginalnym rodzajem oświetlenia. Sufitowe oprawy LED sprawdza się niemal wszędzie i każdy może być z nich zadowolony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *