Skutki pandemii to nie tylko zamykające się biznesy i depresja, ale również problemy z ruchem

Wielu z nas przez zamknięcie biur, musiało przenieść swoją pracę do domu. Z jednej strony stało się to zbawieniem, bo wreszcie można dłużej pospać, bo czas na włączenie komputera jest o wiele krótszy, niż czas dojazdu do miejsca pracy. Jednak drugą stroną medalu jest zmiana trybu pracy na siedzący.

Jakie dolegliwości mogą pojawić się po dłuższym czasie pracy, w pozycji siedzącej

Siedzący tryb pracy jest powodem: osłabienia mięśni, pojawieniem się zwyrodnień w kręgosłupie oraz problemów z karkiem. Specjalistyczny zespół rehabilitacja Wrocław upomina, że wielogodzinne siedzenie i brak ruchu może przynieść ze sobą wiele przewlekłych problemów takich jak: tzw. łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, zespół górnego otworu piersiowego, czy postresowe, przewlekłe napięcie mięśni oraz wiele innych schorzeń, których wyleczenie jest coraz trudniejsze, jeżeli na czas się nimi nie zajmiemy.

Przede wszystkim profilaktyka

Podczas wielu godzin spędzonych przy ekranach komputera, nie zapominajmy o właściwym nawodnieniu organizmu. Mówimy tutaj nie o kawie, czy mocnej czarnej herbacie, ale o wodzie niegazowanej, pełnej minerałów zasadowych. Wsparcie pracy umysłu magnezem, zwiększy naszą efektywność pracy, ale również dostarczy niezbędnych materiałów do pracy mięśni. Warto wydrukować sobie na kartce listę rad, aby co jakiś czas móc potwierdzić, czy działamy zgodnie z nią.

ZASADY PROFILAKTYKI PRACY PRZY KOMPUTERZE

  • myszkę, trzymaj lekko, ona nie ucieknie,
  • pamiętaj o przerwach, wstań, popatrz w przestrzeń za oknem, przejdź się po pokoju,
  • warto w czasie przerwy wykonać podstawowe ćwiczenia jak: przysiady, skłony czy pajacyki,
  • dbaj o odpowiednią temperaturę dłoni, kiedy zaczynasz mieć zimne palce, jest to znak, że termoregulacja twego ciała jest zaburzona,
  • delikatne traktowanie klawiatury, to nie tylko dobre zachowanie względem reszty pracujących w domu, ale również odciążenie stawów,
  • często zmieniaj pozycję ciała oraz krzesła na których siedzisz,
  • warto pomyśleć o zmianie fotela na piłkę do fitnessu. 

Przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie 1 : Po pierwsze rozciąganie dłoni. Wyprostuj dłoń. Mocno napnij palce i rozszerz je jak tylko to możliwe. Pozostaw dłoń w takiej pozycji przez ok 10 sekund. Następnie zaciśnij palce w pięść. Wykonaj to ćwiczenie kilkakrotnie.

Ćwiczenie 2: Warto pomyśleć o nadgarstkach. Dobre ćwiczenie znane z wf przyda się w tej sytuacji idealnie. Złóż dłonie w koszyczek i powoli obracaj nadgarstkami raz w jedną, raz w drugą stronę.

Ćwiczenie 3: Rozciągnij barki i ramiona. To również było ćwiczone na sali gimnastycznej. Unieś wyprostowane ręce ku sufitowi i staraj się go dotknąć. Wytrzymaj tak 3 sekundy w maksymalnym rozciągnięciu i powoli zwieś ramiona na dół ku podłodze. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.

Ćwiczenie 4: Rozciąganie klatki piersiowej możesz wykonać splatając dłonie za głową w koszyczek, trzymając ręce równolegle do pleców. Następnie spróbuj złączyć łokcie przed i za głową. Rób to powoli. W pozycji maksymalnego wygięcia chwilę przytrzymaj łokcie. Powtórz czynność kilkakrotnie. 

Ćwiczenie 5: Pomoc dla karku. Delikatnie kręć głową koła, uszami dotykając ramion. Rób to niespiesznie by nie nadwyrężyć mięśni. Najpierw kilkakrotnie w prawo, potem okręgi w lewo. Następnie równie powoli przyciągaj brodę do klatki piersiowej, a następnie odchyl maksymalnie na plecy. Na koniec zwieś bezwładnie głowę na klatce piersiowej i przytrzymaj parę sekund. 

Takie małe czynności w trakcie pracy, mogą być zbawienne w skutkach. Nie tylko pozwolą nam dotlenić mózg, ale również zapobiec zastojowi stawów, czy zwiotczeniu mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *