Piec stalowy – ciekawa alternatywa dla klasycznego kominka

Wybór dostępnych pieców stalowych jest dziś ogromny. Możesz zdecydować się na klasyczną „kozę” w stylu vintage, albo na rozwiązanie o nowoczesnej formie – z szybą, przez którą doskonale widać palące się polana.

Piece stalowe – co warto o nich wiedzieć

Piece stalowe to urządzenia, które zbudowane są tak, żeby mogły stanowić samodzielny element grzewczy. Oczywiście podobnie jak klasyczne kominki, wymagają dostępu do przewodu kominowego, więc nie da się ich zainstalować w dowolnym mieszkaniu czy domu. Co prawda przewód kominowy można wybudować lub zainstalować nawet w użytkowanym już budynku, jednak taka inwestycja generuje dodatkowe koszty.

Zakładając jednak, że mamy dostęp do przewodu kominowego, warto rozpatrzyć właśnie montaż pieca stalowego. Dlaczego? Piece stalowe mają wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim łatwość instalacji. Stanowią gotowe elementy, które wystarczy odpowiednio ulokować (najlepiej tuż przy przewodzie kominowym), zamocować i podłączyć. Po wykonaniu kilku prostych czynności, można cieszyć się ciepłem z własnej „kozy”.

Nie bez znaczenia jest również stosunkowo niewielka waga pieca stalowego – klasyczne kominki obciążają strop znacznie bardziej, ponieważ poza wkładem kominowym, wymagają też odpowiedniej zabudowy.

Piec stalowy – montaż krok po kroku

Jeśli lubisz majsterkować, masz trochę wprawy i nie przeraża cię wizja samodzielnego montażu pieca stalowego – możesz zamontować go samodzielnie w kilku krokach:

Montaż trójnika na przewodzie kominowym – do niego podłączony będzie przewód odprowadzający dym z pieca.
Uszczelnienie styku rury ze ścianą za pomocą specjalnej, żaroodpornej masy i zamaskowanie łączenia stalowym elementem.
Ustawienie pieca – sprawdzenie pionu i poziomu za pomocą poziomicy.
Podłączenie rury odprowadzającej dym do przewodu kominowego.
Sprawdzenie, czy rura zainstalowana jest pionowo i ewentualne spionizowanie przewodu.
Klasyczna „koza” czy inne rozwiązanie?

Zastanawiając się nad zakupem typowej „kozy”, warto uświadomić sobie, że wszystkie piece stalowe odznaczają się pewną istotną cechą – bardzo szybko się nagrzewają, ale szybko też stygną. Z tego powodu lepiej nadają się do dogrzewania domów i mieszkań, niż jako podstawowe źródło ciepła.

Nie oznacza to, że niewielkiego domu nie da się ogrzać piecem stalowym – po prostu bardziej wygodne na co dzień może okazać się inne rozwiązanie. Znani na rynku dystrybutorzy, tacy jak na przykład Kominki MEGI Wanat, poza piecami stalowymi mają w swojej ofercie również klasyczne kominki z wkładami, piece kaflowe czy piece na pellet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *