Oleje do klimatyzacji – specyfika, właściwości, zastosowanie

Praca klimatyzatora wymaga zastosowania oleju, który ograniczy siły tarcia pomiędzy elementami ciernymi, a także zmniejszy ilość wytwarzanego przez urządzenie ciepła. W związku z tym konieczne jest zastosowanie produktu o specjalistycznych właściwościach fizykochemicznych, a zwłaszcza termicznych.

Właściwości i zasada działania

Specjalistyczne oleje do klimatyzacji pracują zwykle w bardzo wysokich temperaturach. Co więcej, są one poddane bezpośredniemu oddziaływaniu gorącego powietrza. W ten sposób powstają warunki, które mogłyby doprowadzić do utleniania i w konsekwencji do osłabienia parametrów oleju mineralnego. I właśnie dlatego oleje wyprodukowane przez firmę Specol posiadają bazę syntetyczną, która jest w szczególnym stopniu odporna na utlenianie. Zastosowanie syntetyków do produkcji olejów pozwoliło nasycić strukturę wchodzących w ich skład cząstek, co w naturalny sposób zmniejszyło ich podatność na reakcje chemiczne z tlenem.

Korzyści i potencjał

Zastosowane zmiany miały przełożenie na właściwości fizyczne tych olejów. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo korzystny, bo wysoki wskaźnik lepkości, a także niższą temperaturę płynięcia. W ten sposób zwiększono też zakres temperatur pracy, sprawiając, że olej ten zapewnia doskonałe smarowanie tak zimą, jak i latem. Szerszy zakres pracy to z kolei wyższa temperatura zapłonu, co ma bardzo korzystny wpływ na bezpieczeństwo stosowania oleju. Mówiąc wprost: oleje do klimatyzacji pozwalają ograniczyć koszty eksploatacji urządzeń, a także wydłużają czas pomiędzy kolejnymi konserwacjami.

Właściwości chemiczne wyrobu

Mówiąc o korzyściach stosowania olejów do urządzeń klimatyzacyjnych, nie można zapomnieć o ich właściwościach chemicznych. Jedną z nich jest jednorodność chemiczna baz, dzięki czemu eksploatacja oleju nie wiąże się z odkładaniem nagarów lub też z blokowaniem filtrów olejowych. Istnieje również możliwość dodania do produktu końcowego różnych dodatków uszlachetniających, dzięki którym zyskuje on wyjątkowe, dedykowane konkretnym urządzeniom właściwości. Jedną z nich jest np. znaczny wzrost stabilności termicznej, co ma bardzo istotne znaczenie w przypadku urządzeń narażonych na pracę w wysokich temperaturach. Trzeba też pamiętać o realnych zyskach finansowych wynikających ze wdrożenia wyrobu, gdyż dzięki niemu spada zapotrzebowanie na zużycie energii przez kompresor klimatyzatora.

Podsumowując, kluczem do zaskakujących właściwości oleju do klimatyzatorów jest zastosowana do ich produkcji baza syntetyczna, a także wprowadzane dodatki uszlachetniające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *