Czym dokładnie jest leczenie kanałowe zębów
Leczenie kanałowe zębów, inaczej nazywane leczeniem endodontycznym, bądź endodoncją to metoda, która leczy nieodwracalne zapalenia powstałe w miazdze zęba. Pacjent po podaniu środków znieczulających, jest podany zabiegowi, w trakcie którego dentysta usuwa zmienioną chorobowo miazgę z komory oraz kanałów zęba, następnie miejsca te dezynfekuje i wypełnia stosownym materiałem biozgodnym, zazwyczaj gutaperką. Definicja słowa nieodwracalnego zapalenia miazgi (tzw. pulpopatie nieodwracalne) w tym wypadku oznacza takie, które nie jest w stanie zostać wyleczone poprzez stosowanie metod biologicznych (pokrycie pośrednie/bezpośrednie miazgi)
Pomimo podania znieczulenia miejscowego, większość pacjentów ciągle odczuwa dyskomfort podczas leczenia kanałowego zębów. W przypadku, gdy pacjent wykazuje dentofobię, leczenie kanałowe może zostać dokonane w znieczuleniu ogólnym (narkozie). I choć większość osób unika kontaktu z dentystą, a tym bardziej zabiegów przez niego wykonywanych na naszym uzębieniu, należy mieć na uwadze, że w przypadku wystąpienia pulopatii nieodwracalnych jest to właściwie jedyna możliwość usunięcia z organizmu ogniska chorobowego. Nieleczenie stanu zapalnego grozi możliwościom rozwoju zakażenia, które może objąć wiele narządów.
Leczenie kanałowe zębów nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania, poza oczywiście wykonaniem radiologicznego zdjęcia zęba, by pomóc dentyście w oszacowaniu wielkości i kształtu kanałów korzeniowych zęba wraz z przylegającą okolicą okołowierzchołkową. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób legitymujących się dentofobią. Wtedy bowiem niezbędnym będzie dostarczenie dentyście dostępu do badań laboratoryjnych pacjenta. Poza tym pacjent będzie musiał odbyć rozmowę z anestezjologiem, który zawyrokuje o tym, że może zostać on poddany narkozie.
Podczas zabiegu leczenia kanałowego zębów dentysta korzysta z endometru czyli narzędzia, które służy do określenia długości kanałów korzeniowych zęba. Ponadto w zasięgu jego ręki muszą znaleźć się również przybory, za pomocą których będzie możliwe poszerzyć kanały, oraz końcowo wprowadzić materiał biozgodny, wypełniający kanał. Zazwyczaj leczenie kanałowe zęba wykonywane jest pod mikroskopem, by sprecyzować ruchy dentysty. Na zakończenie zabiegu, a niekiedy i w trakcie jego przeprowadzenia, dentysta musi wykonać kontrolne zdjęcie radiologiczne. Sam zaś pacjent w trakcie trwania leczenia kanałowego zęba jest zaopatrzony w ślinochron (inaczej nazywany koferdamem), który pozwala dentyście operować bez uwalniania przez pacjenta śliny.